Opel Partikül Tıkanması | Nisa Oto Servis | Motor | Mekanik | 0538 432 01 58
Open/Close Menu Aracın marka ve modeli farketmeksizin ihtiyacınız olan tüm servis, bakım, onarım, kaporta, boya, elektrik, elektronik, beyin tamir, şanzuman revizyon, motor revizyon vb. hizmetlerimizden faydalanın.

Dizel Partikül Filitresi DPF tıkalı ne yapmam gerekir

Nedir Bu DPF (Dizel Partikül Filitre)

Euro 5 egzoz emisyon standartlarına dizel araçları uyarlayabilmek için geliştirilmiş bir sistem diyebiliriz. Dizel araçların egzozundan çıkan partikül yani kurumları biriktirerek yüksek sıcaklıkta imha etmeye yarıyor kısaca bu sistem. Ayrıca hidrokarbon, CO ve CO2 emisyonlarına da etkili katkı sağlamakta.

Kurumların yok edilmesi işleminde ise 2 tip yöntem vardır, 1.si VW grubunun kullandığı pasif rejenerasyon, bunda kurumun yok edilebilmesi için aracın uzun mesafe kullanımı şart, çünkü yüksek egzoz sıcaklığı (600’C civarı) olması gerekiyor rejenerasyon işlemi için. Genellikle şehir içi kısa mesafe kullanılan araçlarda da bu nedenle problemler oluşabiliyor. Bu nedenle her 800 km. de bir uzun süreli bir sürüş tavsiye edilir.

Diğer yöntemse Ford-PSA (Peugeot …) grubunun dakullandığı aktif sistem, bunun farkı ise yakıt deposuna koyulan bir katkı (FAP sıvısı), filtrede biriken kurumun yanma sıcaklığını katalizör görevi yaparak 450’C civarına düşürüyor. Bu yüzden pasif sistemde olduğu gibi çok yüksek sıcaklıklara gerek kalmadan filtre temizlenebiliyor. Sorun çıkarma bakımından tabi ki çok daha iyi bu yöntem, ama kullanılan katkıyı ekletmeyi unutmamak gerekiyor tabi.

Peki nasıl anlarız Disel partikül filitresinin dolduğunu (DPFin tıkandığını)

Bu arıza genelde kendini belli eder. Motor, yanan gazı kolayca dışarı atamaz (DPF tıkandığı için). Bunun sonucunda aracın çekişten düşmesine sebep olur ve EGR (egzost Geri Dönüşüm) lambası arıza uyarısı vererek karşımıza çıkar.

Peki ne yapmam gerekir bu DPF ‘in tıkanmaması için

Öncelik tabi ki yakıt kalitesi, sonrasında malum dur kalk trafik ve kısa mesafe yolculuklar DPF ‘in kendi kendine rejenerasyon (kendi kendini temizleme, kurum yakma) yapmasına engel olur. Her 1.000 km öncesi uzun mesafe yolculuk yapılması faydalı olur.

Nasıl yani her 1.000 km deDPF tıkanmasını engellemek için şehir dışına mı çıkmam gerekiyor dediğinizi duyabiliyorum. Tabi ki gerek yok bunun da bir çözümü var.

Bu ekte resmi ve linki olan ürünü düzenli olarak yakıt deposuna ekleyin ( her iki ful depoda 1 adet) Sorun yaşamazsınız.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2014 AUTO–SERVICE THEME | MADE WITH LOVE!

logo-footer

Bizi Takip Edin: