DPF Nedir? | Nisa Oto Servis | Motor | Mekanik | 0538 432 01 58
Open/Close Menu Aracın marka ve modeli farketmeksizin ihtiyacınız olan tüm servis, bakım, onarım, kaporta, boya, elektrik, elektronik, beyin tamir, şanzuman revizyon, motor revizyon vb. hizmetlerimizden faydalanın.

DPF dizel partikül filtresi kelimesinin kısaltılmış halidir. Fransız literatüründe bu kısaltma FAP olarak ta bilinir.

DPF yanma sonrası ortaya çıkan kurum ve zararlı gazları tutmak için tasarlanmış dizel motorların egzoz sistemlerine entegre bir parçadır. Geleneksel benzinli motorlarda ki katalitik konvertör gibi DPF de yanma sonrası ortaya çıkan zararlı gazların tutulması ve dizel motor emisyonlarının doğaya daha dost bir hale gelmesi için tasarlanmıştır.

Her ne kadar DPF motordan gelen zararlı gaz ve partikülleri %80’e yakın temizleyerek dışarı atsa da bu parça bir zaman sonra tamamen dolar ve gösterge üzerinde bulunan bir uyarıyla sürücüyü ikaz eder. Araç üreticileri bu parçayı belli aralıklarla yüksek sıcaklık üreterek kendisini temizlemesi için tasarlamışlardır ancak, bir süre sonra filtrenin tam dolması ile bu yöntem işe yaramaz haline gelir.

Genel olarak DPF şu nedenlerden dolayı tıkanır;

Motor yağından kaynaklanan kül
Motor’dan gelen kirli parçalar
Kalitesiz yakıt.
Filtre tıkandığı zaman egzoz sistemi kendi içinde bir temizleme yapmaya çalışır buna rejenarasyon diyoruz. Rejenarasyon sırasında yüksek ısı ile bu tıkanmasına neden olan parçaların yakılması hedeflenir.

Ancak artık hiç bir şeykilde sıcaklık ile de temizleme yapılamadığı zaman ( rejenarasyon işe yaramadığı zaman ) bu parçanın değiştirilmesi gerekir.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ”nin değişim ücretleri servislerde 5.000 TL. ile 18.000 TL. arasında uygulanmaktadır.

Partikül filitresinin içindeki toplanan atıkları filitre içinde yakıp yok etmek için kullanılan bir sıvı var bu sıvı 160000 km de değişmesi yada hata sinyali alındığında servise gidilip sıvının tamamlanması gerekiyor benim aracım 168000 km de bu km ye kadar partikül filitresi ile alakalı hiç bir müdahele yapılmadı sapanca buluşması sonrası istanbula dönüş yolunda bu partikül filitre hatası aldım bu gün servise gittim Serhan oto ya sıvının bitmiş olduğunu söylediler ve iki gün sonra çağıracaklar eklenip sıkıntı ortadan kalkacak.

Genel bilgi olarakta şunları söyleyebilirim partikül filitresi kolay bozulacak bir parça değil yukarıda yazdığım gibi normal kullanımda 160000 km sıvı gidiyor yanlız düşük devirlerde kullanım yada motor daha normal ısısına gelmeden yapılan stoplar bu filitrenin çabuk dolmasına sağlıyor filitrenin temizliğinin yapılamadığını temizlik için kullanılan bazı kimyasalların piyasada olduğunu ama çok verimli olmadığını öğrendim o yüzden araç değim km lerin altında bu ikaz alındığında aracın performanslı bir şekilde uzun yol yapılması neticesinde konu düzelecektir halen hata sinyali ekranda varsa serviste sildirilerek yola devam edilebilir çok sıkıntı yapmayın derim bu arada komple arıza yapsa ve değişmesi gerekirse 1300 tl civarında fiyatı sıvı 400 tl civarında unutmayın 160000 km ye kadar sıkıntı yok bizzat ben denedim

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2014 AUTO–SERVICE THEME | MADE WITH LOVE!

logo-footer

Bizi Takip Edin: