Manuel Şanzıman Arızaları Nasıl Anlaşılır | Nisa Oto Servis | Motor | Mekanik | 0538 432 01 58
Open/Close Menu Aracın marka ve modeli farketmeksizin ihtiyacınız olan tüm servis, bakım, onarım, kaporta, boya, elektrik, elektronik, beyin tamir, şanzuman revizyon, motor revizyon vb. hizmetlerimizden faydalanın.

Manuel şanzıman arızası belirtileri sayesinde problemi anlayıp sonraki zamanlarda daha büyük arızaların, dertlerin oluşması engellenebilir. Manuel şanzıman arızasını aslında anlamak kolaydır. Çünkü arızalar çok belirgindir.

Manuel şanzıman arızalarının oluşum sebepleri çoğunlukla kullanıcı hataları veya zamana bağlı mekaniksel aşınma kaynaklıdır. Mesela vitesi uygun şekilde değiştirmemek, debriyaja düzgün basmamak gibi daha çok acemilerin yapacağı hatalar manuel şanzıman arızalarının başlıca sebeplerindendir.

Manuel şanzıman arızası belirtileri
Manuel şanzımanda birkaç çeşit arıza olabilir. Bunlardan sık karşılaşılanlardan bir tanesi baskı balata arızasıdır. Aracınız yokuş yukarı çıkarken gerekli hıza ulaşamıyorsa, hızı yükseltirken debriyaj kaçıyorsa, genel olarak aracın hızlanmasında bir sorun varsa, çekiş düşmüşse, vitesi zor geçiriyorsanız, performansın düşmesine rağmen daha çok yakıt harcanıyorsa bu tür bir sorun vardır.

Manuel şanzıman arızası ile ilgili diğer bir sorun ise senkromeç arızasıdır. Bu arızaya sıkça karşılaşılır. Vites geçişlerini yöneten parçalara senkromeçlerdir. Bunlar vitesi çok hızlı geçirmek veya acemice geçirmek gibi nedenlerle kolay bozulmaktadır. Senkromeçlerde arıza olduğu, vites geçişlerindeki zorlanmalar veya ses gelmesi şeklinde kendini belli eder. Sadece bazı viteslerde sorun olabilir. Örneği “2’ye geçmiyor, 5’e geçmiyor, zor geçiyor” şeklindeki şikayetler Senkromeçlerdeki problemlerden kaynaklanır.

Zamana bağlı aşınmalar, yağsız kullanımlar dişlilerin kırılması veya dağılması gibi sorunlara yol açabilir. Bu takdirde araç yürüyemez duruma gelir.

Manuel şanzıman arızası ile karşılaşmamak için aracın bakımını iyi yapmak, acemilere kullandırmamak gerekir. Periyodik bakımlarda şanzıman da kontrol edilirse yağlanırsa daha uzun süre dayanacaktır.

  1. 23 Nisan 2019

    Merhabalar ogrenmek istediğim şube olarak sadece istanbulda’misiniz bursa da şubeniz varmıdır acaba.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2014 AUTO–SERVICE THEME | MADE WITH LOVE!

logo-footer

Bizi Takip Edin: