Motor Arıza Lambası Neden Yanar? | Nisa Oto Servis | Motor | Mekanik | 0538 432 01 58
Open/Close Menu Aracın marka ve modeli farketmeksizin ihtiyacınız olan tüm servis, bakım, onarım, kaporta, boya, elektrik, elektronik, beyin tamir, şanzuman revizyon, motor revizyon vb. hizmetlerimizden faydalanın.

Aracınızın ön panelinde size aracınız hakkında birçok bilgi sunan çeşitli uyarı ışıkları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de motor arıza lambasıdır. Peki siz bu ışığa ne kadar özen gösteriyorsunuz? Küçük bir tavsiye bu uyarı ışığı aracınız hakkında hayati bir anlam ifade ediyor olabilir!

Motor Arıza Lambası Nedir?

Genellikle hız göstergesi üzerinde uygun bir konuma yerleştirilen bu ışık motor görünümündedir. Işığın başlıca görevi motorunuzda ters giden şeyleri size haber vermektir. Lamba özellikle son model araçlarda sarı ve kırmızı olmak üzere iki farklı renkte yanmaktadır. Bu lambanın sürücü tarafından özellikle takip edilmesi önerilir.

Araç Çalışırken Yanan Motor Arıza Lambası Ne Anlama Gelir?

Motor arıza lambası aracınızı ilk çalıştırdığınızda muhakkak yanacaktır. Ancak lambanızın bu esnada yanması aracınızda herhangi bir motor arızası olduğuna işaret değildir. Bu sırada yanan lamba sadece kontrol ile alakalıdır ve lambanın çalışıp çalışmadığı noktasında sizi bilgilendirir. Bahsedilen sırada aracınızın motor arıza lambasının yanmasından ziyade yanmaması sizin için bir sorun teşkil eder ve arıza bir an önce giderilmelidir.

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor arıza lambasının neden yandığı konusunda ise birçok farklı sebep sıralanabilir ancak başlıcaları şu şekildedir;

Egzoz ile alakalı bir sıkıntı olabilir.
LPG’li araçlarda katalitik konvertor arızası olabilir.
LPG’li araçlarda LPG kalibrasyon arızaları.
Benzinli araçlarda kötü yakıt kullanımı.
Kızdırma bujilerinin biri veya daha fazlasının çalışmaması durumu.
Yakıt sensörü arızaları.
Oksijen sensörü arızaları.
Motor Arıza Lambasının Yanma Sebebi Nasıl Öğrenilir?

Motor arıza lambasının yanma sebebini net olarak öğrenebilmenizin en kolay yolu bir servise başvurmaktır. Yapılacak bilgisayarlı tarama size sorunu net olarak gösterecektir. Burada önemli olan araç yürür konumdayken lambanın yanması durumunda direkt olarak yetkili servis veya bir tamirciye başvurmak olacaktır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2014 AUTO–SERVICE THEME | MADE WITH LOVE!

logo-footer

Bizi Takip Edin: