Motorun Yatak Sarması Nedir? Aracın Yatak Sardığını Nasıl Anlarım? | Nisa Oto Servis | Motor | Mekanik | 0538 432 01 58
Open/Close Menu Aracın marka ve modeli farketmeksizin ihtiyacınız olan tüm servis, bakım, onarım, kaporta, boya, elektrik, elektronik, beyin tamir, şanzuman revizyon, motor revizyon vb. hizmetlerimizden faydalanın.

Araçlarda meydana gelen arızalardan bir tanesi de araçta yatak sarması arızasıdır. Bu arıza aracın motoru ile ilgili olduğu için ciddi problemler arasında yer alır ve zaman kaybedilmeden müdahale edilmesi gerekir. Hatta araçta böyle bir arıza meydana geldiğinde aracın servise çekici ile götürülmesinde fayda vardır. Çünkü yatak sarmış bir araç normal bir şekilde seyrine devam ederse ileride motorda daha büyük arızaların oluşmasına neden olabilir. Bu arıza motordaki ısınmanın aşırı yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Araçta bulunan yağ ve soğutma suyunun az olması yatak sarma arızasının en büyük etkenleridir. Araç motoru yağsız kalırsa ya da yağ pompası herhangi bir arızadan dolayı yağlama görevini yerine getiremezse araçta yatak sarması arızası ortaya çıkar.Motordaki yatakların yağsız kalması sürtünmeye neden olur. Sürtünme ile birlikte krank mili, yataklar ve piston kolu bağlantısı zarar görür. Bu parçalar yağsız kaldığında kısa bir süre içerisinde dönemez hale gelir ve sonunda sıkışırlar. Bu yüzden araçlarda yatak sarması arızası meydan geldiğinde araç olduğu yerde bırakılmalı ve çekici yardımı ile tamir ettirilecek yere götürülmelidir.
Seyir halinde iken aracın yatak sarması nasıl anlaşılır sorusunun farklı belirtileri bulunur. Belirtilerden bir ya da birkaç tanesi fark edilir ve araç anında durdurulursa daha az masraflarla araç tamir ettirilebilir. Aracın yatak sarmaya başlamasının ilk belirtisi aracın yağ lambasının yanmasıdır. Motor yatak sarmaya başlaması yağın eksilmesinden ya da bitmesinden kaynaklanacağı için direkt olarak aracın yağ göstergesi yanar. Aracın motor sesinin normalden farklı bir ses çıkarması da yatak sarması problemini işaret edebilir. Yatak saran araçta meydana gelen belirtiler arasında motordan duman çıkması da eklenebilir. Bu belirtilerden herhangi bir tanesi meydana geldiğinde vakit kaybetmeden araç durdurulmalı ve motor çalışmadan ilgili servislere götürülmelidir. Zaten bu belirtiler dikkate alınmaz ve araç sürülmeye devam edilirse motor tamamen durur.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2014 AUTO–SERVICE THEME | MADE WITH LOVE!

logo-footer

Bizi Takip Edin: